ΠΑ.Σ.Δ.ΜΗ.Π.
Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλωματούχων Μηχανικών Περιβάλλοντος

Καλωσήλθες επισκέπτη
Σύνδεση
Συνδεθείτε ή Εγγραφείτε
Avatar
Δεν έχετε κάνει εγγραφή ακόμα;

Γίνετε μέλος! Αποκτήστε πλήρη πρόσβαση και επωφεληθείτε από τη σελίδα.

Μηδενισμός κωδικού - Υπενθύμιση ονόματος χρήστη

Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Να με θυμάσαι
Γεια χαρά, Επισκέπτης
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Επαγγελματικά Δικαιώματα
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ

  • lenaki85
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Karma: 3

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ

#19 11 Χρόνια, 5 Μήνες πριν
Γνωρίζει κανείς εαν με την αλλαγή της νομοθεσίας σχετικά με τις κατηγορίες ΜΠΕ, όσοι δεν έχουν συμπληρώσει 4 έτη από την απόκτηση πτυχίου, μπορούν να υπογράψουν κατηγορία Β?

Επίσης, εαν έχουμε μια μελέτη Α2 για ιδιωτικό έργο, την οποία εκπονούμε μαζί με εναν μελετητή ο οποίος έχει συμπληρώσει τετραετία , μπορούμε να κόψουμε ΑΠΥ εμείς το μισό ποσό ? Την εφορία κανονικά δεν την ενδιαφέρει αυτό. Μιλάω πάντα για ιδιωτικό έργο γιατί σε δημοσιο ξέρω ότι δεν γίνεται.

Όποια πληροφορία από κάποιον που γνωρίζει επι του θέματος είναι καλοδεχούμενη.
  • Giannis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Karma: 3

Απ: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ

#20 11 Χρόνια, 5 Μήνες πριν
Για ιδιωτικό έργο μπορείς να κόψεις όσο της % της συνολικής αμοιβής της μελέτης θέλεις.
Για δημόσιο δεν μπορείς, πρέπει να κόψεις ότι λέει το ποσό της σύμβασης σου.

Το θέμα δεν είναι η 4ετία με την έννοια της αναμονής των χρόνων, αλλά η κατοχή της κατηγορίας 27 για την υπογραφή ΜΠΕ ιδιωτικών ή δημόσιων έργων. Στο ερώτημα σου, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ενημέρωση της σχετική νομοθεσίας, για το θέμα της κατηγορίας Β ιδιωτικών έργων ανεξάρτητα κατοχής της 27.
Εγώ στη θέση πάντως θα υπέγραφα κανονικά ! !
  • lenaki85
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Karma: 3

Απ: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ

#22 11 Χρόνια, 5 Μήνες πριν
Μάλλλον δεν το διευκρίνησα καλά όσον αφορά τις αποδείξεις. Εννοούσα για ιδιωτικό έργο συγκεκριμένα, εαν μπορέι κάποιος που δεν έχει μελετητικό πτυχίο ακόμα και εκπονεί μελέτη Α2 σε συνεργασία με κάτοχο μελετητιτικού 27, ενα μπορούν να μοιράσουν το ποσο και να κόψει το μισό ποσό ο ένας και το μισό ο άλλος. Γιατί σε συνομιλία που είχα με συνάδελφο μου είπε ότι δεν μπορεις να κόψεις ΑΠΥ αν δεν έχει μελετητικό. Αλλα θεωρώ ότι δεν έχει καμία σχέση αυτό. Διότι τον πελάτη τον ενδιαφέρει να πάρει την απόδειξη, και την εφορία την ενδιαφέρει να κόψεις. Θεωρείτε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα αν γίνει αυτό ?

Εγώ προσωπικά όχι! Αλλα αρμόδιος για να ρωτήσουμε δεν νομίζω ότι είναι το ΤΕΕ . Το ΤΕΕ το ενδιαφέρει μόνο να δει το μελετητικό πτυχίο όταν καταθέτεις την ΜΠΕ.
  • Asamiotakis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 92
  • Karma: 3

Απ: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ

#25 11 Χρόνια, 5 Μήνες πριν
Στην μελέτη, δεν μπορείς να υπογράψεις και εσύ σαν συνεργάτης του μελετητή? σαν ομάδα έργου? και ας επισυνάπτει μόνο αυτός το πτυχίο το μελετητικό. και μετά κόβετε και οι 2 απόδειξη στο πελάτη.
Πρόεδρος ΠΑ.Σ.Δ.ΜΗ.Π
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Giannis
  • lenaki85
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Karma: 3

Απ: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ

#26 11 Χρόνια, 5 Μήνες πριν
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ Αντώνη ! Φυσικά και φαίνομαι σαν συνεργάτιδα μελετήτρια και όπως είπες απλά επισυναπτεται μόνο το μελετητικό πτυχίο του συναδέλφου. Και απόδειξη από μισά ! Αρα συμφωνεις ότι γίνεται ! Γιατι ο συνεργάτης μου μου ελεγε πως ούτε απόδειξη δεν μπορώ να κόψω !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Giannis
  • gpapazog
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Karma: 1

Απ: ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΠΡΙΝ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ

#27 11 Χρόνια, 5 Μήνες πριν
Σαφέστατα και μπορείς να κόψεις ΑΠΥ αν συμμετέχεις στην ομάδα έργου που εκπονεί τη συγκεκριμένη μελέτη. (έχεις δεν έχεις μελετητικό)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Giannis, lenaki85
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

BANNER-GR