ΠΑ.Σ.Δ.ΜΗ.Π.
Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλωματούχων Μηχανικών Περιβάλλοντος

Καλωσήλθες επισκέπτη
Σύνδεση
Συνδεθείτε ή Εγγραφείτε
Avatar
Δεν έχετε κάνει εγγραφή ακόμα;

Γίνετε μέλος! Αποκτήστε πλήρη πρόσβαση και επωφεληθείτε από τη σελίδα.

Μηδενισμός κωδικού - Υπενθύμιση ονόματος χρήστη

Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Να με θυμάσαι
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Υπογραφή πυροσβεστικών μελετών
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Επαγγελματικά Δικαιώματα
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Υπογραφή πυροσβεστικών μελετών

  • lenaki85
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Karma: 3

Υπογραφή πυροσβεστικών μελετών

#193 9 Χρόνια, 5 Μήνες πριν
Συνάδελφοι, αναρωτιέμαι αν δικαούμαστε να υπογράψουμε μελέτες ενεργειακής και παθητικής πυροπροστασίας. Αντιλαμβάνομαι ότι όπως τα περισσότερα δεν τα δικαιούμαστε ίσως και αυτό, αλλά δεδομένου ότι αυτά υπογράφονται από μηχανολόγους και εμείς με βάση το ΠΔ του 70 νομίζω, δικαιούμαστε να υπογράψουμε μηχανολογικές μελέτες μέχρι κάποιους ίππους, μήπως μπορούμε και αυτά?


Γνωρίζει κάποιος να μας πει με ακρίβεια, γιατί στην Π/Υ δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Μου είπαν μόνο οι αρμόδιοι από το νόμο. Δηλαδή? Ποιό νόμο?
  • Asamiotakis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 92
  • Karma: 3

Απ: Υπογραφή πυροσβεστικών μελετών

#194 9 Χρόνια, 5 Μήνες πριν
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι παθητική πυρασφάλεια, έχουν δικαίωμα να την υπογράφουν ειδικότητες που εκπονούν την οικοδομική άδεια. Για την ενεργειακή πυρασφάλεια έχουμε βρει αυτό το νόμο, όπου λέει δικαίωμα έχουν οι μηχανικοί που τους το επιτρέπουν τα επαγγελματικά τους δικαιώματα.
Στο διάλογο για τα επαγγελματικά δικαιώματα, καταθέσαμε την άποψη ότι θα έπρεπε να υπογράφουμε τουλάχιστον της μελέτες ενεργητικής πυρασφάλειας που δεν απαιτούνται μηχανολογικά μέσα πυρόσβεσης αλλά μονάχα υδραυλικά.
Πηγαίνοντας στην Πυροσβεστική με τη νόμο του 2007, που δε αναφέρει την ειδικότητα των μηχανικών που υπογράφουν, την απόφαση που έχουμε για τις μελέτες τις υδραυλικές, και το ΠΔ που επιτρέπει υδραυλικά ή ενεργειακά βιομηχανικά, ( παράγραφο ν), ίσως καταφέρεις και δεχτούν την υπογραφή σου.
Συνημμένα:
Πρόεδρος ΠΑ.Σ.Δ.ΜΗ.Π
  • Σελίδα:
  • 1

BANNER-GR