ΠΑ.Σ.Δ.ΜΗ.Π.
Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλωματούχων Μηχανικών Περιβάλλοντος

Καλωσήλθες επισκέπτη
Σύνδεση
Συνδεθείτε ή Εγγραφείτε
Avatar
Δεν έχετε κάνει εγγραφή ακόμα;

Γίνετε μέλος! Αποκτήστε πλήρη πρόσβαση και επωφεληθείτε από τη σελίδα.

Μηδενισμός κωδικού - Υπενθύμιση ονόματος χρήστη

Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Να με θυμάσαι
Γεια χαρά, Επισκέπτης
ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΜΕΚ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Επαγγελματικά Δικαιώματα
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΜΕΚ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

  • theo78
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Karma: 0

Απ: ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΜΕΚ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

#68 11 Χρόνια πριν
ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΩΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΥΤΕ ΘΑ ΚΛΕΙΘΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ "ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΖΟΥΓΚΛΑ" ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ (ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΕΠΙΔΩΜΑΤΩΝ, ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΙΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ, ΕΚΤΙΝΑΞΗ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ). ΑΦΗΣΕ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΜΕΚ (ΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ), ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣΤΕ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ.
  • pntzamilis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Karma: -2

Απ: ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΜΕΚ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

#69 11 Χρόνια πριν
Προς το συνάδελφο Τιμπλαλέξη.

Καταρχήν σταμάτα να φωνάζεις...(για τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ λέω...)
Να τα πάρουμε με τη σειρά:

1. Και ως Δημόσιος Υπάλληλος πληρώνω εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ (και τις αυξημένες) τις οποίες μου κρατάνε από τον μισθό. Τον μισθό που δικαιούμαι ως εργαζόμενος. Ή μήπως μου χαρίζει κάποιος τον μισθό; Και μάλιστα σε σχέση με συναδέλφους μου μη μηχανικούς δημοσίους υπαλλήλους έχω περισσότερες κρατήσεις. Δεν δουλεύω; Διορίστηκα από το παράθυρο ή επειδή έχω "μπάρμπα στην Κορώνη"; Ήρθες να σε εξυπηρετήσω και αρνήθηκα; Είμαι μήπως "κοπανατζής"; Περνάω "αέρα - πατέρα" ή κόβω περιβαλλοντικές για να εξυπηρετήσω συμφέροντα ή μήπως επειδή τα παίρνω; Δεν με ξέρεις ουσιαστικά, ούτε εμένα ούτε τη δουλειά μου αλλά θες να με κρίνεις αρνητικά. Πάντως δεν ντρέπομαι που είμαι δημόσιος υπάλληλος. Οι γενικεύσεις του τύπου "Είσαι δημόσιος υπάλληλος άρα μη μιλάς" είναι άδικες, απαξιωτικές, διχαστικές και δεν βοηθούν, ιδιαίτερα στην παρούσα φάση που πρέπει να γίνει παλλαικός ξεσηκωμός κατά της επίθεσης που δεχόμαστε ως εργαζόμενοι και πολίτες.

2. Δεν γεννήθηκα επαγγελματικά ως δημόσιος υπάλληλος άρα την εργασιακή ζούγκλα την καταλαβαίνω... ακόμη μου χρωστάνε χρήματα από όταν ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας...Επίσης νιώθω καθημερινά το μένος αρκετών συμπολιτών μου που αδυνατώντας να πληρώσουν τα χαράτσια και τα τέλη στρέφονται πλέον όχι εναντίον της κυβέρνησης των δοσιλόγων και των συνεργατών και υποστηρικτών της αλλά εναντίον κάθε ενός που έχει -ακόμα- ένα μισθό. Δυστυχώς η προπαγάνδα έχει διχάσει το λαό.

3. Ποιος σου είπε ότι επειδή διορίστηκα δημόσιος υπάλληλος θα μείνω για πάντα δημόσιος υπάλληλος; Τι αντιλήψεις είναι αυτές; Μου απαγορεύει κάποιος να παραιτηθώ και να ασκήσω το επάγγελμα όπως και έκανα πριν διοριστώ; Δεν έχεις καταλάβει ότι στα πλαίσια μετατροπής του δημόσιου τομέα σε κάτι καθαρά επιτελικό (κούφιο το ονομάζουν κάποιοι) πλέον δεν θα χρειάζονται μηχανικοί στο δημόσιο;

Μακάρι να προχωρήσουν όλα όπως λες για όλους του συναδέλφους. Εγώ απλά τόνισα ότι είναι πιο δύσκολο να αλλάξεις ένα ΠΔ παρά μια γνωμοδότηση. Ίσως κάνω και λάθος. Οι συνάδελφοι μας θα το κρίνουν.
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Karma: 0

Απ: ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΜΕΚ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

#70 11 Χρόνια πριν
Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον pntzamilis. Θεωρώ -και φιλοσοφία μου είναι- πως καλύτερα είναι να καθυστερήσεις κάτι, (το οποίο ούτως ή άλλως έχει καθυστερήσει αρκετά, 10+ χρόνια) και να το κάνεις σωστά, παρά να γίνει κάτι λάθος από την αρχή. Νομίζω δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε.

Τώρα θέλω να θέσω ένα εύλογο ερώτημα :

Στην περίπτωση που το ΠΔ προχωρήσει, και υπάρχει συνεπώς ο "διαχωρισμός" των ΜΗ.ΠΕΡ. ΠΟΛ. ΜΗΧ. και των ΜΗ.ΠΕΡ. ΧΗΜ.ΜΗΧ. και πάμε να διεκδικήσουμε σαν ΜΗ.ΠΕΡ. και τα μελετητικά σε κατηγορίες υδραυλικών, φυτοτεχνικών κτλ, δεν θα ισχύει άραγε επίσης ο διαχωρισμός σε ΜΗ.ΠΕΡ. ΠΟΛ. ΜΗΧ. και ΜΗ.ΠΕΡ. ΧΗΜ.ΜΗΧ ? Δηλαδή ένας ΜΗ.ΠΕΡ. ΧΗΜ.ΜΗΧ. θα μπορεί για παράδειγμα να εγγραφεί για μελετητικό κατηγορίας υδραυλικών? Ή κάτι τέτοιο θα είναι απαγορευμένο γιατί θα έπρεπε να είναι ΠΟΛ.ΜΗΧ. ώστε να υπάρχει συνάφεια και με τα ΜΕΚ?

Εάν η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι καταφατική, (ένας ΜΗ.ΠΕΡ. ΧΗΜ.ΜΗΧ. ναμπορεί δηλαδή να εγγραφεί για μελετητικό κατηγορίας υδραυλικών) τότε ΟΚ. Αλλιώς νομίζω θα έχουμε πρόβλημα. Και δυστυχώς φοβάμαι πως στο Ελλάντα, θα έχουμε πρόβλημα.

Γιαυτόν τον λόγο κυρίως, θεωρώ πως είναι καλύτερα να διαμορφωθεί η κατάσταση στην σωστή της βάση από την αρχή. Αρκετά με τα ράβε ξήλωνε.

Να διευκρινήσω φυσικά πως πρόκειται για μία θετική εξέλιξη στο σύνολό της και να δώσω συγχαρητήρια στο Δ.Σ. Απλά αναφέρω ένα πιθανό σκόπελο που μπορούμε να βρούμε στην πορεία.
Τελευταία διόρθωση: 11 Χρόνια πριν από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ.
  • theo78
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Karma: 0

Απ: ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΜΕΚ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

#71 11 Χρόνια πριν
Συνάδελφε Παναγίωτη,

Δεν θα συνεχίσω την κουβέντα σε προσωπικό επίπεδο (είτε φωναχτά όπως λες είτε χαμηλόφωνα) μπαίνοντας στη διαδικασία σχολιασμού των απόψεών σου (καθώς είμαι κι εγώ παιδί Δημοσίων Υπαλλήλων – Εκπαιδευτικών). Ο καθένας ξεχωριστά ας το πράξει για λογαριασμό του. Ούτε προσπαθώ να υποβαθμίσω το ενδιαφέρον σου για τα επαγγελματικά δικαιώματα των μελών του Συλλόγου τα οποία όμως όπως κι εσύ αναφέρεις θα μπορέσεις να τα κάνεις χρήση, προσωπικά, σε βάθος χρόνου (καθώς τώρα δεν θα σου προσφέρει τίποτα η επικύρωση της συγκεκριμένης γνωμοδότησης, όντας Δημόσιος Υπάλληλος) .
Τονίζω με τον ποιο κατηγορηματικό τρόπο τη ξεκάθαρη θέση μου στην υποστήριξη της ανωτέρω γνωμοδότησης χωρίς εντάσεις, εφέσεις, αιτήσεις θεραπείας.
Θυμίζω το χρόνο που χάσαμε μέσω της mail list στο να σχολιάσουμε και να βελτιώσουμε –τελειοποιήσουμε το κείμενο προς Διαβούλευση του Υπουργείου Παιδείας για τα Επαγγελματικά μας Δικαιώματα πριν από δύο χρόνια, χωρίς τελικά να γίνει τίποτα. (Και η Ιστορία κρίνει τις αποφάσεις που έχουμε πάρει μεχρι σήμερα και όχι οι συνάδελφοι μόνο, ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχουμε αποκτίσει).
Στην τελική, αυτή τη στιγμή έτσι όπως είναι η κατάστασή μας με τα επαγγελματικά μας δικαιώματα, προτιμώ ένα «ξεροκόμματο» παρά το να μην έχω τίποτα στα χέρια μου.

ΜΦΧ

Θ.Τ.
Υ.Σ. Μου άρεσε η άποψή σου ότι γράφοντας με κεφαλαία σε ένα κείμενο δείχνεις ότι φωνάζεις . Σκέψου μόνο το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να γράφει με κεφαλαία γιατί απλά τον βολεύει αυτή η γραφή την αντίστοιχη χρονική στιγμή.
  • Νίκος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Karma: 1

Απ: ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΜΕΚ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

#100 10 Χρόνια, 9 Μήνες πριν
Καλησπέρα,

Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος και θα ήθελα να συγχαρώ και γω το ΔΣ για τη γνωμοδότηση και τις προσπάθιες αλλά και όλους όσοι έχουν βοηθήσει στο παρελθόν είτε μέσα από ΔΣ είτε και ατομικά. Θέλω να πιστεύω και ελπίζω οτι τελικά θα επισημοποιηθεί και με το σχετικό ΠΔ και τότε θα μιλάμε για ένα πολύ σημαντικό κέρδος για τους Μηχ.Πε. Τέλος, προσωπικά τάσσομαι υπέρ της επικύρωσης της γνωμοδότησης και όχι σε ενστάσεις επί αυτής. Είναι σαν να πεθαίνουμε της πείνας, κάποιος να μας δίνει μισή φρατζόλα ψωμί και να λέμε 'ΟΧΙ', ή όλη ή τίποτα!

Με εκτίμηση,
Νίκος Αυγερινός
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

BANNER-GR